Aktualności

Post 16.12.2024

Pielęgniarki jednym głosem apelują do Ministra Zdrowia o działania na rzecz nowych rozwiązań kompetencyjnych

Wzywamy decydentów do podejmowania działań w zakresie poprawy sytuacji pacjentów, poprzez wykorzystanie kompetencji pielęgniarek, a nie wyłącznie składania obietnic.

W ostatnim roku  pielęgniarki zrzeszone w różnych organizacjach zawodowych, w tym w samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych, Polskim Towarzystwie Pielęgniarskim, ale także w kilkunastu pielęgniarskich stowarzyszeniach specjalistycznych intensywnie pracowały nad  dopracowaniem koncepcji modelu Zaawansowanej  Praktyki Pielęgniarskiej (APN), wypracowaniem szczegółowych zakresów kompetencyjnych oraz niezbędnych zmianach dotyczących organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki.

Model praktyki APN został potwierdzony w licznych badaniach naukowych jako działanie na rzecz optymalizacji opieki zdrowotnej i jej efektywności. W Polsce od lat środowisko pielęgniarskie oczekuje wdrożenia APN, co zostało również zapisane w dokumencie „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” (z uwzględnieniem etapów prac zainicjowanych w roku 2018). Pomimo deklaracji podjętych przez Ministerstwo Zdrowia w sprawie rozwoju APN w Polsce, nadal brakuje niezbędnych działań w tym zakresie.

W Polsce mamy drastycznie mało pielęgniarek i nie możemy tkwić w rozwiązaniach kompetencyjnych sprzed kilku dekad, niewykorzystująca efektów kształcenia pielęgniarek prowadzonego w ramach budżetu państwa.

Opublikowano w